Nekvalitné napätie na výstupe elektrocentrály?

Nekvalitné napätie na výstupe elektrocentrály môže byť minulosťou. Výrobcovia elektrocentrál používajú rôzne spôsoby ako regulovať výstupné napätie aj pre citlivé zariadenia.

Ako sme už spomínali v predchádzajúcich článkoch je dôležité vedieť vybrať správnu elektrocentrálu pre záťaž, ktorú chcete napájať. Čo však v prípade, že už vlastníte elektrocentrálu, ale nie ste si istý, či na jej výstup môžete zapojiť citlivé zariadenie? Kvalitné výstupné napätie nemusí byť zaručené.

Na to aby sme mali kvalitné výstupné napätie na elektrocentrále potrebujeme vlastniť kvalitnú elektrocentrálu, ktorá dokáže zabezpečiť v celom rozsahu výkonu a pri rôznych typoch záťaže kvalitné výstupné napätie. To zabezpečujú regulačné obvody agregátu. Samotná kvalita výstupného napätia závisí od stability napätia, frekvencie a tvaru výstupného signálu. Ten by sa mal priblížiť čo najviac k sínusovému priebehu. Dôležité je nepodceniť správny výber elektrocentrály, ktorý by mohol svojim nekvalitným napätím poškodiť niektoré zariadenia citlivé na kvalitu napätia.

Na obrázku môžete vidieť, že frekvencia a tvar výstupného napätia môže byť rôzna. Aby sme sa vyhli poškodeniu niektorého zariadenia tak sa používajú rôzne regulátory, ktoré výrobcovia montujú k elektrocentrále.

Transformátor

Táto regulácia patrí medzi rozšírené, a to najmä v priemyselných elektrocentrálach. Ich výhodou je jednoduchosť a spoľahlivosť. Na druhej strane takéto riešenie nie je vhodné pre zariadenia, ktoré sú citlivé na stabilitu napätia a frekvencie. Takto riadenie elektrocentrály sa radia medzi synchrónne. Ich výstupná frekvencia je priamo závislá na otáčkach motora.

Funkcia AVR

AVR – automatická regulácia napätia predstavuje funkciu elektrocentrály, ktorá dôsledne riadi veľkosť výstupného napätia. Automatická regulácia napätia obsahuje elektronické obvody, ktoré umožňujú presnejšie riadenie napätia. Napätie je tak konštantné pri akejkoľvek záťaži. Nedochádza tak k poklesom napätia, ani k napäťovým špičkám. Výsledkom je zlepšenie výkonnosti a predĺženie životnosti zariadení citlivých na výkyvy napätia. Na obrázku môžete vidieť, že ak elektrocentrála má mať určitý rozsah výstupného napätia +/- 10 %, tak regulátor napätia spôsobí, že sa tento rozsah výrazne usmerní a nedôjde k tak veľkým výkyvom.

Moderné elektrocentrály ponúkajú rôzne regulácie napätia:

• Digitálne AVR
• Inteligentný automatický napäťový regulátor (i-AVR)
• Cyklo konvertor
• Invertor

Preto ak neviete aké zariadenia budete v budúcnosti pripájať k elektrocentrále, tak radšej zvoľte elektrocentrálu aj s reguláciou a vyhnete sa tak zníženiu životnosti niektorých zariadení. Ak si nie ste istý radšej sa poraďte s predajcom.

Loading

Ďalšie články