Späť

Elektrocentrála podľa typu záťaže

Pridané: 5.10.2015 08:30:00 Počet zobrazení: 4108

05 Október 2015

V článku sa dozviete ako vybrať elektrocentrálu podľa typu zariadenia, ktoré budete napájať. V článku poukážeme na delenie jednotlivých zariadení podľa typu odporu. Podľa toho je potrebné následne počítať pri výbere elektrocentrály.

Elektrocentrála podľa typu záťaže

O tom ako správne vybrať elektrocentrálu sme už písali článok „Ako správne vybrať elektrocentrálu", kde sme sa zamerali na pochopenie jednotlivých výkonových ukazovateľov. V novom článku sa pozrieme na výber elektrocentrály z pohľadu zariadení, ktoré chceme napájať. Každé zariadenie predstavuje záťaž pre elektrocentrálu, a preto záťaže delíme na 3 druhy:

• Odporová záťaž
• Reaktívna záťaž
• Elektronika

Odporová záťaž

Táto záťaž patrí medzi najjednoduchšie a najstabilnejšie zariadenia pretože odoberajú rovnaký príkon pri zapojení aj po spustení. Tieto zariadenia nevyžadujú výkonové predimenzovanie elektrocentrály. Výkon týchto zariadení neovplyvňuje kvalita napájania z elektrocentrály. Medzi odporové záťaže môžeme zaradiť žiarovky, hriankovače, žehličky, variče, teplovzdušné pištole, elektrické ohrievače a podobne.

Ohrievač ako odporová záťaž pre elektrocentrálu.

Reaktívna záťaž

Reaktívna záťaž môže byť inak označovaná ako induktívna alebo kapacitná. Už z názvu vyplýva, že sa jedná o zariadenia, ktoré vyžadujú pri spustení väčší príkon ako pri chode. Príkon pri spúšťaní je často výrazný a môže dosiahnuť 2 až 5 násobné zvýšenie ako pri bežnom chode zariadenia. Tieto zariadenia sú tiež závislé od kvality napájania, čo predstavuje tvar a stabilitu elektrického signálu a jeho frekvenciu. Nekvalita napájania môže spôsobovať vibrácie a zníženie maximálneho výkonu. Tým môže dôjsť k prehrievaniu sa zariadenia, čo znižuje životnosť zariadenia. Medzi reaktívne záťaže patria všetky zariadenia s elektromotorom. Medzi časté zariadenia môžeme zaradiť elektrické náradie, chladničky, mrazničky, klimatizácie, brúsky, žiarivky a podobne.

Brúska ako induktívna záťaž pre elektrocentrálu.

Elektronika

Tretí typ záťaže predstavuje rôzne elektronické obvody, ktoré sú obzvlášť citlivé na kvalitu a stabilitu elektrického napájania. Preto pre tieto zariadenia nie je limitujúca výkonnosť, ale stabilita a kvalita výstupného napätia elektrocentrály. Medzi elektronické záťaže patria počítače, televízie, hudobné prehrávače a podobne.

Príklad výpočtu výkonu elektrocentrály

Všeobecne platí, že ak napájame odporové záťaže, tak stačí spočítať príkony jednotlivých zariadení a následne ich vynásobiť číslom 1,5. Následne budeme poznať výkon elektrocentrály, ktorý bude potrebný pre správnych chod zariadení. Ak zapojíme žiarovku s príkonom 60 W a elektrický varič s príkonom 1400 W k elektrocentrále, budeme potrebovať 2190 W výkonu elektrocentrály. Pri napájaní indukčných zariadení je to o niečo zložitejšie a často sa odporúča poradiť sa s odborníkom. Vo všeobecnosti však platí, že ak napájame zariadenie indukčného charakteru, ktoré vyžaduje trojnásobok svojho príkonu pri spustení, tak v prípade napájania 1000 W brúsky bude potrebný výkon elektrocentrály 3000 W.

 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre

www.profiobkladac.sk
Náradie pre prácu s obkladovými materiálmi a dlažbami

www.vibrotech.sk
Hutniaca a vibračná technika

www.miesacky.eu
Stavebné miešačky (Hobby, Profi, Betonárky)

www.stavebnevytahy.eu
Profesionálne stavebné vrátky a rebríky

www.ohrievace.eu
Priemyselné ohrievače vzduchu

www.infraziarice.eu
Infražiariče pre domácnosti aj priemysel

www.odvlhcovace.eu
Odvlhčovače vzduchu (Domáce, Profi, Priemyselné)

 
AZING s.r.o. - Elektrocentrála pre každého | Mob: 0902 137 501 | E-mail: info@agregaty.sk | © Agregaty.sk 2009-2021

Prihlásenie